Ischemická choroba dolních končetin

Obliterující ateroskleróza je chronické degenerativní onemocnění velkých a středních tepen končetin, které vede ke zužování až uzávěru jejich průsvitu.

Obliterující ateroskleróza končetinových tepen je jednou z lokalizací celkové aterosklerózy. Její příčina vzniku je multifaktoriální.  Onemocnění postihuje častěji muže, se stoupajícím věkem narůstá počet nemocných žen.

Klinický  obraz je dán lokalizací postižené tepny, rozsahem postižení a rychlostí jejího vzniku. Jakmile průtok krve zúženou tepnou nestačí pokrýt metabolické nároky pracujícího svalu, vzniká námahový ischemický syndrom. Je charakterizován bolestmi ve svalech, které se dostaví po ujití určité vzdálenosti. Po odpočinku mizí. Jde o tzv. klaudikační bolesti a úsek, který ujdeme, než se potíže objeví nazýváme klaudikační interval. Svalstvo atrofuje, pulsace tepen jsou nehmatné. Při těžších poruchách vázne výživa kůže, mizí ochlupení, potní žlázy, nehty přestávají růst, jsou deformované. Mění se barva kůže, akrální část končetina je bledá, chladná. Bývá sklon k mykotickým infekcím. Porucha prokrvení vrcholí ischemickým syndromem klidovým, vznikají ulcerace, gangrény. K jejich vytvoření často dochází po nepatrném zranění. V této fázi jsou přítomny výrazné klidové bolesti a porucha citlivosti. Ischemií jsou postiženy i nervy a kosti.

 

Stadia ischemické choroby dolních končetin:

  1. Stadium -  bez klinických příznaků
  2. Stadium - klaudikační - a) klaudikace po více jak 200m b) klaudikace po méně než 200m
  3. Stadium - klidových ischemických bolestí
  4. Stadium - ulcerace, gangrény

Léčba - intervenční radiologická - angioplastika pomocí katetru a speciálnho balonku, zavádí se z třísla. Dále léčba chirurgická - revaskularizační - bypassy. Léčba konzervativní, doporučená tam, kde není možná léčba radikální.
Navzdory současné péči podstoupí u nás ročně netraumatickou amputaci asi 3000 nemocných. U diabetiků je riziko 10-20krát vyšší než u nediabetiků. Nemocní s postižením periferních tepen mají až v 50%současně i ischemickou chorobu srdeční.

Ischemická choroba dolních končetin patří do témat
  • Kyslikova terapie Oxylife Dr. Ox 22.04.2013 10:43:15

    Oxylife - Vse o kysliku. Kyslikove koncentratory, kyslik v plechu, kyslikove barokomory... Vice na www.oxylife.cz a www.oxyobchod.cz

  • KX Laser info 02.03.2010 08:59:30

    Problém účinně řeší KX Laser - www.kxlaser.cz


Ischemická choroba dolních končetin patří do témat

Adresář

Poradna na téma Ischemická choroba dolních končetin

Diskutujte na téma Ischemická choroba dolních končetin

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku